A sikeres állásinterjú

Hogyan készülhetsz fel az állásinterjúra?

Az első lépés az állásinterjúra való felkészülésben, hogy minél több forrásból gyűjts információt a cégről és a meghirdetett munkahelyről!

Az általános információkhoz könnyen hozzájuthatsz az interneten: a cég honlapjáról, online újságcikkekből, hírekből, céges fórumokból, stb. Ezekből megtudhatod a cég jellegét, hol a székhelye, mivel foglalkozik, mekkora, hány részlege, illetve alkalmazottja van, milyen munkahelyeket hirdetnek, milyen a közösségi oldala, milyenek a hírek, illetve a vélemények róla, stb.
Az egyik, talán leghitelesebb információ szerzési mód az, ha olyan ismerőst, barátot kérdezel, aki ott dolgozik, vagy dolgozott az adott cégnél. Persze ilyenkor azt is figyelembe kell venni, hogy az ő véleménye elfogult is lehet.

Amikor interjúra készülsz, nagyon fontos az első benyomás, ami az öltözködéssel kezdődik. A nőknél nem javasolt a kihívó ruha és az erős smink, a férfiaknál pedig a szakadt farmer stílus. Ellenőrizd, hogy hányra és hová kell menj az interjúra. Indulj el időben, fontos, hogy ne késs el. Legyenek nálad rendezetten az irataid, önéletrajzod és ha kértek, a motivációs leveled.

Gondolkozz előre, hogy mit fogsz válaszolni az olyan típusú kérdésekre, mint:

  • Mi tetszik ebben az állásban?
  • Dolgoztál-e már hasonló területen? Milyen munka tapasztalataid vannak? 
  • Melyek az erősségeid, jó tulajdonságaid? és melyek azok, amelyeket még fejleszteni szeretnéd?
  • Román és idegen nyelvtudás? Jogosítvány? Számítógépes ismeretek? Tanulmányaid, szakképesítésed?
  • Tudnál mondani egy konkrét, problémás helyzetet, az előző munkahelyedről, amit te jól oldottál meg?
  • Milyen kérdéseid vannak a megpályázott munkahellyel kapcsolatban?

Ha rákérdezel a fizetésre, ezt ne mohón tedd, és ne ez legyen az egyetlen kérdésed. Érdemes úgy megfogalmazni ezt a kérdést, hogy kezdő fizetésként milyen összegre gondoltak? Hogyan tudsz majd anyagilag is előrelépni idővel, ha jól teljesítesz?

Az állásinterjú után általában írásban vagy telefonon kapsz értesítést, hogy felvettek-e. Egy magasabb szintű munkahely esetében, megtörténhet, hogy második interjúra is visszahívnak, ahol konkrét képességeket is vizsgálnak, esetleg további részleteket akarnak tisztázni.