Foglalkozás érdeklődés

Megmutatja az érdeklődési területedet és az ahhoz kapcsolódó foglalkozási területeket. Az érdeklődésednek megfelelő foglalkozás és képzés kiválasztása segíthet abban, hogy tanulmányaidat szívesen végezd és sikerélményed legyen.

A kérdőív letölthető IDE kattintva!

Ellenőrizd, hogy melyik személyiség csoportba tartozol.

A szervezett munkafolyamatokat kedvelő típus
A szervezett munkafolyamatokat kedvelő emberek szeretik a rendszeres, rutin tevékenységeket és szeretik elkerülni a váratlan dolgokat. Képesek változtatás nélkül hosszú ideig folytatni ugyanazt a feladatot, képesek úgy dolgozni, hogy szigorúan betartják az adott munkamódot, vagy a megállapított tempót a gép vagy más dolgozó függvényében. Jól tűrik a változatosság hiányát, olyan tevékenységeket kedvelnek inkább, amelyek meghatározott sorrendben történnek, és egyszerre csak egy dolgot csinálnak. Azokat a tevékenységeket részesítik előnyben, amelyek jól megvannak szervezve, amelyek rutinszerűek, és amelyekben konkrét dolgokkal kell foglalkozni.
A további sorokban olyan foglalkozásokat sorolunk fel, amelyeket szervezettnek tekinthetünk:
esztergályos, műszerész, kötő, cipőfelsőrész-készítő, műszaki rajzoló, adatrögzítő, radiológus, gép-kezelő…

A társas típus (szociábilis)
A társas típus szereti, ha másokkal együtt lehet, társadalmi vagy gazdasági értelemben. Képes könnyedén kapcsolatot teremteni másokkal és a csoport általában elfogadja őt. Megbecsüli a kellemes munkahelyi kapcsolatokat. Nem szeret egyedül dolgozni, Kellemesnek találja, ha az új emberekkel találkozhat és ismerkedhet meg.
A következő sorokban olyan szakmák vannak, amelyeket társasnak tartanak:
ipari foglalkozások, ügyintézők, ügynök, munkacsoport szervező, irodai ügykezelő, telefonos marketing ügyintéző csoportban, kútkezelő…

A domináns típus
A domináns személyek szeretik uralni és ellenőrizni a többieket, valamint részt akarnak venni a környezet alakításában. Szeretnek felelős beosztást elérni olyan tevékenységekben, amelyek tervezést, döntést és irányítást igényelnek. Jól boldogulnak versenyhelyzetekben. Képesek könnyedén irányítani másokat, utasításokat adni vagy parancsokat osztani. Szeretnek kezdeményezni, szeretik másokra erőltetni a saját stílusukat, vagy saját programot készíteni. Önmagukat önállónak és önirányítónak látják és szeretnek főnökösködni.
A következő példák olyan pályákat sorolnak fel, amelyeket általában dominánsnak tekintenek:
vezetői beosztások / igazgató, osztályvezető, menedzser, üzletvezető, művezető, revizor, főrendező, egyenruhás pályák (pl. rendőr).

A kreatív típus
A kreatív személyek szeretik az olyan tevékenységeket, amelyekben elméleti kérdésekkel kell foglalkozni pl. minőségi ítéleteket kell hozni, elképzeléseket és új megoldásokat kitalálni. Az önkifejezés nagyon fontos a kreatív személyek számára és előnyben részesítenek olyan tevékenységeket, amelyek lehetővé teszik az egyéni hajlam érvényesítését, a személyiség önmegvalósítását, és a személyes értékekhez való ragaszkodást. Szeretnek a saját elméletük szerint dolgozni és tudatában vannak saját ízlésüknek és szempontjaiknak. Ők nem bánják, ha különböznek másoktól és nem szívesen utánoznak másokat.
A következőkben olyan foglalkozásokat sorolunk fel, amelyeket aktívnak tartanak:
formatervező, csoport tervező, szobrász, kerámiaformázó, lakberendező, író, kereskedelem tervező.

Az alkalmazkodó típus
Az alkalmazkodó típus emberek olyan dolgokat kedvelnek, amelyeket mások döntései alapján csinálnak. Szeretnek a mások utasításai szerint cselekedni és olyan feladatokat végezni, amelyekben nem szükséges tervezni vagy határozatot hozni.
Ilyenek lehetnek: tisztviselő, könyvelő, adminisztrátor, technikus, gépkezelő, pénztáros, kézbesítő.

Az emberközpontú típus (segítőkész)
A segítőkész személyek hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a társas (szociábilis) személyek, de úgy tűnik, hogy jobban belemélyednek mások problémáiba, így a segítségnyújtásba is. Ezek a személyek szeretnek emberekért dolgozni, mint pl. társadalmi jólét, boldogulás megvalósítása.
Ilyen például: tanácsadó, tanár, orvos, lelkész, szociális gondozó, ápolónő.

Az objektív típus
Az objektív személyek szeretik az olyantípusú problémamegoldást, amelyet racionálisan kell végrehajtani és az eredmények nyilvánvaló bizonyítékokra alapozódnak illetve mérésekre és ellenőrzésekre. Olyan módszereket igényelnek, amelyek standardizált megfigyelési folyamatokat foglalnak magukba A tudományos vagy technikai természetű tevékenységeket részesítik előnyben és azokat, amelyekben saját kezdeményezés alapján oldhatnak meg dolgokat. Gyakran érdeklődnek természeti jelenségek és azok okai iránt.
A következőkben olyan foglalkozásokat sorolunk fel, amelyeket objektívnek tartanak: programozó, mérnök, geológus, laboratóriumi technikus, biológus, méréssel, adatrögzítéssel kapcsolatos munkakörök.

Nem szociábilis típus
A nem szociábilis személyek szeretnek egymagukban dolgozni, olyan tevékenységekben, amelyekben az egyéni erőfeszítés, ismeretek és az önmagukra utalás dominál. Az olyan tevékenységeket kedvelik, amelyekben az élettelen tárgyakkal van dolguk, mint pl. a gépek, folyamatok, eljárások, adatok.
A következőkben olyan pályákat sorolunk fel, amelyeket nem szociábilisnak tartanak:
statisztikus, pénzügyi nyilvántartó, számítógép-kezelő, gépész, műbútorasztalos.

A sokoldalú típus
A sokoldalú személyek kedvelik az olyan helyzeteket, amelyek változatosak, lehetővé teszik, hogy a figyelem az egyik dologról a másikra tevődjék át és ne összpontosuljon hosszabb ideig ugyanarra a dologra. Keresik az olyan helyzeteket, amelyek alkalmat adnak új és váratlan eseményekkel való találkozásra. Képesek különböző dolgokat szem előtt tartani és alkalmazkodnak a tevékenység menetében lévő változásokhoz. Könnyedén állnak át az előzőtől egészen különböző feladatra vagy kedélyállapotra. Általában szeretik, ha több dolog van folyamatban egy-időben, és képesek helytállni folyamatos ellenőrzések közepette, gyakran konfliktushelyzetekben.
A következőkben olyan foglalkozásokat sorolunk fel, amelyeket általában sokoldalúnak tartanak: ügyvéd, vállalkozó, beruházási szakértő, kiadó, hirdetésfelvevő, titkár.